,,Rád pomohu, pomůžeš také?"

Spolek MI-JA Help

Spolek Mi-Ja Help
Svatoslavova 41
Praha 4

www.mija-help.cz
spolek@mija-help.cz
facebook: mija-help


 

Hlavní partneři

 

 

2010-2016 pomoc při výcviku pejsků asistentů

Na přelomu roku 2009/2010 jsme začali podporovat výcvik asistečních pejsků, které cvičí Pestrá Společnost o.p.s.. Níže se můžete podívat, jaké pejsky asistenty jsme pomáhali podpořit ve výcviku v letech 2010-2016 a uvidíte že se MI-JA HELP opravdu činil.V roce 2015 se z nás stal SPOLEK MI-JA HELP a pomáháme v moha více projektech než jen výcvik pejsků asistentů.
 
Jako MIJA-HELP PROJEKT jsme získali na výcvik asistenčních pejsků pro Pestrou Společnost tyto částky:
 
2011 – 2012          -359.734,- Kč
2013                      -331. 266,- Kč
2014 – 06/2015     -287.550,- Kč

Celkem 978.550Kč

2016 - Jack pro Martinku

Martinka je milá sedmiletá velmi komunikativní holčička, kterou nepotkal zrovna lehký osud. V diagnóze má kromě DMO také těžkou dysfázii, centrální vadu zraku a epilepsii. Děvčátko se s nesnázemi statečně pere. Chodí do 1. třídy na běžné škole, kde jí prozatím asistuje maminka a kde se jí prý líbí. Pro Martinku se právě cvičí asistenční borderkolie Jack. Psí asistent bude své paničce podávat věci a pomáhat v případě epileptického záchvatu. Dvojice se po období sžívání bude věnovat aktivní i pasivní canisterapii.
 

2015 - Falco pro Jindru

Jindra a Falco Osmiletý Jindra je usměvavý ale zároveň pěkně drsný chlap. Hned od narození prožívá zdravotní komplikace, které by možná jiného porazily, Jindříšek ale bojuje jako lev. Stejně jako oba jeho rodiče a celá rodina. Už v před narozením mu byla zjištěna těžká srdeční vada a hned po porodu podstoupil riskantní devítihodinovou operaci srdce. Všechno dobře dopadlo a Jindra překonal komplikace spojené s operací. Další stejně dlouhý zákrok ho však čekal hned v pěti měsících a ještě jeden, když mu byl rok. Momentálně ho opět další operace čeká.

2015 - Rosie pro Julinku

Julu (jak jí říká maminka) potkáte s největší pravděpodobností s úsměvem na tváři. Nezkazí žádou zábavu, bývá středem pozornosti a miluje společnost. Julince bude letos sedm let a chystá se v září do školy. Už se těší dva roky. Zatím je integrovaná v normální školce, kde se jí věnují ostatní děti i vstřícný personál. V zimě se prohání na svazích na monoski (speciální lyže) a jejím snem je stát se baletkou. Neholduje plavání, zato její budoucí asistentka kachní retrívřice Rosie je ve vodě jako doma. Je dost možné, že si Julča najde díky své fence i vztah k vodnímu živlu.
Holčička se potýká se zdravotními komplikacemi po dětské mozkové obrně, jezdí na mechanickém vozíku, sama se však neuveze a potřebuje pomoc ostatních. Momentálně ji ke všemu trápí kyčle. Je po dvou velkých operacích kyčlí, jejichž hojení zkomplikovala Perthesova choroba na jedné z nich.
Výcvik fenky oddaného a živého plemene novoskotského kachního retrívra je zaměřen na canisterapii a zde především na rozvoj jemné motoriky Julinčiných ruček. Rosie bude pro Julu dále oporou při vstávání z nízkého do vysokého kleku, bude jí nosit hračky a bude pro holčičku představovat cíl pohybu. „Kdyby ji donutila jakkoli se pohnout, bude to skvělé.“ říká dívčina maminka.
Pevně věříme, že k mnoha důvodům Julinčina úsměvu, kterým i přes svá trápení stále obdařuje své okolí, přibudou i hrátky s veselou asistenční fenkou Rosie.

 

2015 - Alvin pro Mirku

Paní Mirka se potýká s těžkou vadou sluchu již od narození. V televizní reportáži o speciálních signálních psech od Pestré společnosti se dozvěděla o možnosti pořídit si psího asistenta, který by jí pomáhal zvládat každodenní obtíže spojené se ztrátou sluchu. V případě signalizace zvuku na velikosti psa nezáleží (pokud projde všemi testy), a proto mohla dojít svého naplnění i Mirčina láska k čivavám.
Alvin se nyní učí Mirce pomáhat signalizovat zvuky, které sama neslyší. Chce-li k Mirce někdo přijít na návštěvu a zazvoní na domovní zvonek, signalizuje jí tento zvuk zatím speciální zvonek zrakový. Ten se ovšem nemůže rovnat signalizaci psa Alvina, který paničku vyhledá kdekoli v domě i venku a upozorní ji na návštěvu za dveřmi. Stejně tak bude Alvin přinášet zvonící telefon s SMS zprávami, upozorňovat paničku na cinkání kuchyňské minutky a dokonce zvládne rozpoznat, když na Mirku bude volat někdo jménem. Pro případ přírůstku do rodiny se učí také odvést ji k plačícímu miminku.
Jako vždy, asistenční pes znamená nejen praktickou ale i psychickou pomoc člověku, který se kvůli svému postižení ocitá více či méně v izolaci. Navíc je manžel paní Mirky často mimo domov kvůli své náročné práci dopravce. Malý Alvin tedy představuje velkou oporu v době, kdy musí být Mirka sama doma. Společně žijí všichni na okraji Sadské v oblasti Kerska a vyhlášeného letoviska Bohumila Hrabala, odkud vyrážejí na dobrodružné výlety a romantické procházky.

 

2015 - Akim pro Kristýnku

Kristýnka je milá usměvavá holčička, které bude pomáhat asistenční canisterapeutický pes Akim. Kristýnka i Akim se k sobě nesmírně hodí, mají jemnou a laskavou povahu a bude to úžasná dvojka. Kristýnka má kombinované postižením a pečlivě se o ní starají rodiče. Akim jim v tom bude nápomocen.

2015 - Jesse pro Michala

 
U psa Billyho (viz níže) se objevila vážná vada zraku, pro kterou musel být bohužel vyřazen z výcviku. Nyní je zpátky u chovatelky, kde také zůstane a bude užívat života v té nejlepší péči. Náklady na Billyho výcvik se tímto snížily na 200 000,- - tato částka byla již získána v plné výši. Získaná částka převyšující náklady Billyho byla přesunuta na výcvik Jesse.
Pro Michala jsme našli nového psa, nadmíru inteligentní borderkolii Jesse. Nový asisistent ve výcviku splňuje všechny podmínky pro pomoc Michalovi a učí se tytéž cviky, které se učil Billy. Michal si sice na pejska počká o pár měsíců déle, ale je důležité, aby asistenční pejsek byl úplně zdravý a mohl v plné míře plnit svou úlohu.
 

 

2015 - Honey pro Marcelku

Pro paní Marcelu z Říčanska právě cvičíme asistenčního psa Honeyho.
Paní Marcela trpí roztroušenou sklerózou, což je závažné a bohužel nevyléčitelné onemocnění. Honey prochází náročným výcvikem, během kterého se naučí například pomáhat paní Marcele udržet směr chůze a korigovat rovnováhu, dále podávat spadlé předměty, ale také poskytnout pomoc v případě pádu a přivolat další osobu. Do výcviku jsme vybrali Honeyho pro jeho statnou stavbu těla, která se výborně hodí pro tzv. balančního psa (pomoc s udržením směru chůze a rovnováhy). Jeho povaha je velmi milá, jemná a Honey má velkou radost, když může člověku vyhovět a jeho poslání ho naplňuje již nyní. Paní Marcela se na svého nového pomocníka moc těší a na jaře příštího roku bude tato dvojice již spolu.

 

2014 - Matěj pro Fanouška

V rodině šestiletého Fanouška panuje očekávání jako o Vánocích. Dárkem, na který se netrpělivě čeká je asistenční canisterapeutický pes Matěj. Maminka malého chlapce se o možnosti získat asistenčního psa dozvěděla od své kamarádky (rodina Alicie, kam byl předán pes Bruce) a po doporučení neváhala a požádala si u Pestré společnosti také. Fanoušek ve 4 měsících prodělal pneumokokovou infekci, a následkem toho nechodí, má vadu sluchu a používá naslouchátka, jeho svalstvo je velmi slabé (hypotonie) a jeho tělesné postižení je kombinované s mentálním.
 

 

2014 - Florian pro Martu

„Když jsem si Floriana přivedla domů, po prvním týdnu jsem ho chtěla vrátit“, říká se smíchem Marta, když si vzpomene na první dny se svým zpočátku poněkud hyperaktivním budoucím asistentem. Florian je v pořadí již třetí čistokrevný pudlík, kterého si Marta pořizuje. Tentokrát však požádala Pestrou společnost o jeho výcvik na asistenčního signálního psa, který by jí pomohl zmírnit těžkosti způsobené komplikovanou diagnózou. Marta trpí zároveň epilepsií, myopatií (ochabování svalstva) a poruchou sluchu. Život již s jedním typem postižení by byl velmi obtížný, ale Marta musí zvládat mnohem více. Nápor záchvatového onemocnění přichází, kdy se mu zachce, myopatie ji zčásti usadila na elektrický vozík a omezení sluchu způsobuje sníženou orientaci v činnostech každodenního života a mezilidských vztahů.
 
 

2014 - Bruce pro Aliciu

Alicia je šestiletá slečna, která trpí poruchou centrální nervové soustavy (ageneze corpus callosum), atrofií mozku, silnou epilepsií a opožděným psychomotorickým vývojem. Následkem těchto postižení je Ali limitována při své chůzí a téměř nemluví, pouze vokalizuje či říká ne. Ke svému pohybu používá na delší vzdálenosti speciálně upravený kočár. V současné době prochází intenzivní logopedickou, fyzioterapeutickou a psychologickou péčí a je integrována v mateřské školce, kde má k dispozici asistentku. Ali žije se svou rodinou nedaleko Karlových Varů. Alicia je velmi milá, usměvavá slečna se zájmem o okolí a vše nové.

2014 - Tazy pro Janu

Naší klientce Janě je čtyřiadvacet let a od dětství trpí oboustrannou praktickou hluchotou způsobenou onemocněním encefalitidou. Následkem toho je Jana limitována nejen při běžné komunikaci s okolím, ale zároveň má i omezené možnosti sledovat a zapojovat se do dění kolem sebe. Jana kromě znakového jazyka také velmi dobře odezírá a mluví a je úspěšnou studentkou vysoké školy.
Tazy je vlastní pes paní Jany, kříženec, kterého si vzala z útulku jako štěňátko. Tazy pomůže své paničce tím, že ji bude upozorňovat na všechny důležité zvuky v jejím okolí, které ona nemůže slyšet. Těmi jsou například klepání na dveře, zvonek, zvonící telefon, siréna, budík, zvuky kuchyňských přístrojů, zavolání Jany druhou osobou nebo pláč miminka. Pes tak dokáže signalizovat zvuky v jejím okolí, což Janě pomůže získat větší jistotu v životě i při běžných denních činnostech.

 

2014 - Bentley pro Jakuba

Jakub je čtyřletý hoch, který trpí dětskou mozkovou obrnou, těžkou spasticitou, epilepsií a zrakovým postižením. Následkem tohoto postižení používá k pohybu speciálně upravený kočár, špatně vidí a ke komunikaci používá jen pár slovíček. V současné době prochází intenzivní logopedickou, fyzioterapeutickou a oční péčí. Kubík žije se svou rodinou a malou sestřičkou v Mostě. Kuba je velmi milý hoch, má zájem o okolí a vše nové.
Bentley pomůže Kubíkovi k podpoře přetáčení, plazení, otevírání ručiček a celkovému zlepšení motoriky, povolení spasmu a celkového napětí, a v budoucnu i k větší samostatnosti. Pro Kubíka bude pomocníkem i při náročné rehabilitaci a logopedické péči. Pes bude Kubu motivovat k novým věcem a rozvíjet jeho schopnosti a v neposlední řadě bude nápomocný i Kubíkově mamince, která se o něj stará.

 

2013 - Robbie pro Anetku

Anetka je dvaadvacetiletá slečna, která kvůli rozštěpu sítnice nevidí na levé oko. Kromě toho také neslyší na pravé ucho a trpí mentální retardací.
Robbie bude pomáhat Anetce s orientací v prostoru a zajistí, aby nezakopla a neuhodila se do hlavy tím, že jí bude upozorňovat na překážky, jako jsou obrubníky, schody či nerovnosti. Zároveň bude podávat spadlé předměty či přinášet potřebné léky. Velice důležitá bude i canisterapie, které se spolu budou věnovat, kromě polohování bude Robbie Anetku motivovat k novým věcem a aktivitám, naučí jí pravidelnosti a zodpovědnosti, přinese větší samostatnost a nezávislost a bude jí pomáhat v kontaktu s okolím.
Robbie projde náročným výcvikem, který bude kombinovat výcvik psa vodicího, asistenčního i canisterapeutického.

 

2013 - Kim pro Lucii

Slečně Lucii je 41let. Lucka po těžké autohavárii ochrnula na dolní polovinu těla, tudíž je limitována nejen při svém pohybu, ale prakticky i všech denních činnostech. Ke svému pohybu používá celodenně mechanický či elektrický vozík.
Kimi je vlastní pes slečny Lucie, fenka zlatého retrívra. Kim bude Lucce pomáhat při zvládání všech denních činností, bude podávat spadlé předměty ze země, pomáhat při svlékání či sundávat boty. Zvládne i otevřít skříňku a donést své paničce potřebné léky. Lucie trpí chronickými bolestmi a křečemi v nohách. Canisterapie, kterou bude Kim také ovládat, přinese Lucce úlevu od těchto bolestí.

 

2013 - Megie pro Veroniku

Slečně Veronice je 27 let a v roce 2004 jí byla diagnostikována roztroušená skleróza. Následkem tohoto onemocnění je limitována při chůzi a prakticky všech denních činnostech. Trpí chronickými bolestmi a poruchou rovnováhy. K této diagnóze dále patří nejistota, roztěkanost a krátkodobé výpadky paměti. K tomuto základnímu onemocnění má Veronika také poškozený zrak.
Megie je Veroničin vlastní pes, roční kříženka labradora a Luisianského leopardího psa. Fenka bude Veronice pomáhat při zvládání denních činností, bude plnit funkci balančního psa, tedy poskytovat nezbytnou oporu při pohybu a také pomoc s orientací v prostoru, aby se Veronika nemotala a lidé si nemysleli, že je opilá. Pomocí canisterapie zase uleví křečím, které má Veronika v nohách, i bolestem zad a zlepší jemnou motoriku. Megie bude také přivolávat pomoc, když její panička upadne nebo se jí udělá zle. Neméně důležité bude pro Veroniku i to, že se už na ni lidé nebudou dívat znechuceně, ale podle psa poznají, že je nemocná.

 

2013 - Dart pro Honzu

Pan Honza je 58letý muž, který prodělal cévní mozkovou příhodu. Následkem toho má sníženou citlivost v pravé polovině těla, tudíž je limitován při chůzi a prakticky všech denních činnostech, trpí chronickými bolestmi, špatně artikuluje z důsledku afázie po CMP. Od mládí má omezenou pohyblivost pravé nohy, která je následkem po zasažení blesku. Po prodělání CMP se pohyblivost zhoršila a doprovází ji častá bolest a spasmata v celé polovině těla. Pan Honza je tupozraký na jedno oko. Ke svému pohybu používá na krátké vzdálenosti oporu nebo elektrický vozík.
Dart je vlastní pes pana Honzy. Kromě běžných dovedností asistenčního psa bude Dart pomáhat svému pánovi i jako opora při vstávání a bude reagovat na povely vydávané posunky, píšťalkou a klikrem. Neméně významná bude i role Darta jako canisterapeuta, kdy prohřívání, hlazení a práce se psem pomáhá navrátit alespoň částečně cit do ochrnuté části těla pana Honzy a zároveň mu bude pomáhat po psychické stránce.

 

2012 - Sam pro Elišku

Eliška je šestiletá slečna, který trpí poruchou centrální nervové soustavy a atrofií zrakového nervu. Následkem tohoto postižení používá mechanický vozík či speciálně upravený kočárek, špatně vidí a používá jen několik slovíček ke komunikaci. V současné době prochází intenzivní logopedickou a fyzioterapeutickou péčí. Eliška žije se svou maminkou v Praze. V současné době navštěvuje dětský speciální stacionář Paprsek. Eliška je díky své mamince a stacionáři velmi spokojené děvče, usmívá se na svět, ráda poznává nové lidi a situace a v přítomnosti pejska jeví větší zájem o okolní dění.
Sam bude pomáhat nejen Elišce, ale i její mamince. Pro Elišku bude pomocník nejen při speciálních, ale především při náročné rehabilitaci i logopedické péči.
 

2012 - Čiko pro Adélku

Adélka je pětiletá slečna, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Následkem tohoto postižení používá mechanický vozík či speciálně upravený kočárek a komunikuje gesty. V současné době prochází intenzivní logopedickou a fyzioterapeutickou péčí. Adélka žije se svou rodinou na Vysočině. V současné době navštěvuje mateřskou školku. Adélka je usměvavé sluníčko s ohníčky v očích, ráda je ve společnosti svého psa Čika, hraje si s ním a učí se s ním komunikovat. Čiko bude pomáhat nejen Adélce, ale i její rodině. Pro Adélku bude pomocník nejen při speciálních, ale především při náročné rehabilitaci i logopedické péči.

2011 - Fido pro Kristýnku

Kristina je nastávající neslyšící maminka, která si se svým partnerem pořídila labradora Fida jako malé štěně. Po celou dobu výchovy byl Fido u své paničky doma, ta si ho s naší pomocí vychovávala sama a docházela k nám pravidelně na individuální konzultace.
V současné době čeká Kristina miminko každým dnem a Fido byl mezitím zařazen do výcviku a domů jezdí na víkendy. 
Poslušnost už Fido hezky zvládá, u trenérky se teď učí speciální cviky jako budoucí pomocník pro neslyšící. Bude značit zvuky, které Kristina nemůže slyšet. Teď bude Fido určitě dost často značit pláč miminka, dále běžné zvuky, které se signální pes učí.

 

2011 - Jack pro Honzíka

Honzík je dvouletý hoch, který trpí dětskou mozkovou obrnou, těžkou spasticitou, Westovým syndromem a zrakovým postižením. Následkem tohoto postižení používá k pohybu speciálně upravený kočár, špatně vidí a téměř nekomunikuje. V současné době prochází intenzivní logopedickou, fyzioterapeutickou a oční péčí. Honzík žije se svou rodinou a starším bratrem v Praze. Honza je apatický, ale velmi milý hoch.
Jack pomůže Honzíkovi k podpoře přetáčení, plazení, otevírání ručiček a celkovému zlepšení motoriky, povolení spasmu a celkového napětí. V budoucnu pomůže i ke zlepšení stability a jako opora při pokusech o vstávání. Jack bude pro Honzíka velkou psychickou oporou a pomocníkem i při náročné rehabilitaci a logopedické péči. Pes bude Honzu motivovat k novým věcem a rozvíjet jeho schopnosti a v neposlední řadě bude nápomocný i Honzíkově mamince, která se o něj stará.

 

2010 - Míša pro Mária

Míša byl původně vybrán pro výcvik vodícího psa pro mladého nevidomého pána. Před předáním klient vodícího psa odmítl z vážných rodinných důvodů a my důvody uznaly a rozhodli se Míšu vzhledem k věku již nikomu nepředávat, v tu dobu jsme žádného klienta na vodícího psa neměli a čekání na nového páníčka by pro Míšu nebylo dobré.
Rozhodli jsme Míšův výcvik dokončit, Míša s trenérkou Míšou složili zkoušku asistenčního vodícího psa. Rozhodli jsme si Míšu nechat pro účely vzdělávacího programu pro školy, pro prezentaci a ukázky práce vodícího psa.
Míšovi se během prázdnin změnil život :-). Do společnosti přišel nový kolega webmaster, vozíčkář Mario, kterému se Míša moc líbíl a Mišák byl z našeho kolegy i jeho přítelkyně nadšený. Vyměnil jeho oblíbenou zahradu za útulný byteček v Praze bez mrknutí oka a je ve svém novém domově moc spokojený. Mariovi pomáhá i jako asistenční pes, je to pro něj příjemný odpočinek od práce vodícího psa, kterou pro společnost nadále vykonává.
Jelikož Mišák u našeho kolegy vykonává službu asistenčního psa a nadále ve společnosti služba vodícího psa, je umístěn mezi předané psy.
Náklady na výcvik si hradila společnost sama, peníze na výcvik, které společnost má, nebyly na Mišáka žádným dílem čerpány.

 

2010 - Jefrey pro Michala

 
Pejskem Jefrey je ve výchově u své rodiny. Pan Michal, který si border kolii Jefánka pořídíl, má asistenční fenku Lauru. Ta je však nemocná, nemůže už panu Michalovi pomáhat, tak se rozhodl pořídit si štěňátko, aby se mohl podílet na výchově a výcviku a co nejvíce se do práce se štěnětem zapojit. Naše společnost panu Michalovi napomáhá s výchovou, diskutuje o pokrocích, které dvojice dělá. Jelikož jsou Michal i Jef velice aktivní, zažívají spolu veselé zážitky a nad některými z nich se společně často smějeme. V současné době už s námi Jef chodí na předváděcí akce, aby si zvykal co nejvíce na lidi a práci. O Jefovi a jeho páníčkovi se můžete dozvědět na Jefových vlastním stránkách. Prohlédněte si, co už Jef vše umí v následujícím odkaze.
www.jeffrey.estranky.cz
Pošli to dál
Michal je 29letý muž. Má svalovou dystrofii čili úbytek svalové hmoty. Následkem tohoto postižení používá Michal elektrický vozík a je odkázán na pomoc druhé osoby 24 hodin denně. Potřebuje pomoc prakticky při všech běžných denních činnostech. Žije v Praze se svou manželkou a mají vyřazenou asistenční fenku zlatého retrievera, která následkem svého vážného onemocnění nemůže již pomáhat Michalovi být soběstačný a samostatný. Michal vystudoval Metropolitní univerzitu v Praze, je konzultant osobní asistence pro lidi s postižením a v současné době také předseda pracovní skupiny MHMP pro Prahu bezbariérovou a otevřenou. Ve volném čase se angažuje v klubu KIM pro osoby s tělesným a kombinovaným postižením a jezdí s tímto klubem na různé společenské a integrační akce. Michal je velkým milovníkem psů a mít po boku nového asistenčního psa je jeho velkým přáním. Jelikož je sportovně založený, rád se bude opět věnovat sportovním aktivitám se svým novým psím pomocníkem.
Jefrey pomůže svému páníčkovi při podávání spadlých předmětů ze země, přinese mu zvonící telefon, pomůže mu otevírat či zavírat dveře a zásuvky, pomůže při svlékání a oblékání částí oděvu. Bude pomáhat při v denních činnostech a částečně nahrazovat rodinné příslušníky a osobní asistenty, na kterých je Michal zcela závislý. Jefrey se naučí i speciální cviky, kdy Michalovi posune nohy, ruce a hlavu, aby mohl Michal pravidelně své končetiny polohovat a neměl bolesti a otlaky. Jefrey bude pomáhat při zahřívání Michalových končetin po rehabilitaci.
Díky Jefreymu dosáhne pan Michal větší soběstačnosti, nebude tak závislý na druhé osobě, což je často velmi psychicky náročné. Jefrey bude kromě neocenitelného pomocníka i srdečným společníkem a Michal mu svou oddanost a lásku vynahradí sportovními aktivitami, které bude moci s Jefem společně dělat.
 

2010 - Eliška pro Katku

Katka je dvacetiletá slečna, která studuje v Praze na Deylově konzervatoři pro zrakově postižené. Pochází z Jeseníků, avšak na bydlí na školním internátu. Katka každý den dojíždí u internátu do školy, po Praze a na různé soutěže. Rozhodla se pro vodícího pejska, aby ji ulehčíl orientaci a aby mezi své koníčky zařadila kromě malování i procházky se psem do přírody. Katčiným přáním bylo mít černou fenku pudla. Elišku jsme si přivezli jako pětiměsíční štěňátko, pro kterého je práce vodícího psa úplnou samozřejmostí odmalička. Během výcviku nám Eliška vyrostla do půvabné fenky a s Katkou si moc rozumí. Jelikož je Katka na škole v Praze, pravidelně se s Eliškou během výcviku vídá, cvičí spolu a předání pejska bude po zkoušce o to jednodušší pro obě.

V červenci se s námi Katka i s přítelem Mirkem zúčastnili letního rekondičního pobytu. Na pobytu si budovali spolu vztah, každý den cvičili. Katka se učila Elišce házet frisbee, což je Eliština oblíbená hra. Katka se účastnila se svou parťačkou všech soutěží i závodu, přestože jsou teprve na začátku dlouhé cesty. Jejich odvážné a milé výsledky nás těší.

Katka si svou fenku překřtila na "buchtu Elišku", takže buchtě i Katce přejeme během výcviku pevné nervy a věříme, že během podzimu už budou obě holky bydlet spolu na školním internátě.